Czym jest bariera hydrolipidowa skóry? Jak wpływa na skuteczność inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej?
Jesień to czas, kiedy zaczynamy traktować naszą skórę intensywniej. Częściej decydujemy się na inwazyjne zabiegi stymulujące, przeciwstarzeniowe czy oczyszczające. W okresie jesienno-zimowym królują zabiegi takie jak: peelingi chemiczne, mezoterapia mikroigłowa, radiofrekwencja mikroigłowa czy lasery.
Kochamy te zabiegi za efektywność i skuteczność ale … często słyszymy, że przed rozpoczęciem tych terapii musimy zadbać o uszkodzoną barierę hydrolipidową i ja odbudować.
Dlaczego?
Uszkodzona bariera wpływa na okres rekonwalescencji zabiegów, opóźnia regenerację i przedłuża stan zapalny w skórze. Prowadzi to do osłabiania efektów zabiegów lub/i wystąpienia powikłań.
Czym jest bariera hydrolipidowa skóry? Jakie są objawy jej uszkodzenia? Jak ją odbudować?
Zacznijmy od początku…
Skóra to jeden z najważniejszych narządów organizmu a jedną z wielu jej funkcji jest ochrona przed środowiskiem zewnętrznym. Stanowi mur, chroniący przed patogenami( drobnoustrojami, alergenami), odwodnieniem, promieniowaniem ultrafioletowym i uszkodzeniami mechanicznymi.
Jej skuteczne działanie umożliwia wielowarstwowa budowa, gdzie każda z warstw różni się strukturą oraz funkcją, którą spełnia. Naskórek, czyli najbardziej zewnętrzna warstwa, stanowi powłokę, która spełnia dwa ważne zadania: chroni skórę przed wnikaniem do wnętrza organizmu niekorzystnych mikroorganizmów oraz zapobiega utracie wody.
Powierzchnię naskórka pokrywa płaszcz hydrolipidowy (nazywany też barierą hydrolipidową lub wartstwą hydrolipidową). Jest on zbudowany głównie z ceramidów, cholesterolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Tworzy barierę̨ okluzyjną zapobiegającą̨ przeznaskórkowej utracie wody (TEWL). Uszkodzenie bariery lipidowej skóry może mieć przykre konsekwencje oraz znacząco pogorszyć jej kondycję.
Bariera hydrolipidowa skóry pełni wiele istotnych funkcji, do których należą:
Zatem jak rozpoznać uszkodzoną barierę hydrolipidową?
Do niepokojących sygnałów, świadczących, że mogło dojść do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego należą:
W przypadku uszkodzonej bariery hydrolipidowej skóra staje się szorstka, sucha, napięta, ziemista, do tego pojawiają się niedoskonałości, odczuwany jest dyskomfort i potrzeba ciągłego nawilżania. Zwykle skóra staje się nadreaktywna i występują podrażnienia, stany zapalne np. po zastosowaniu niektórych kosmetyków. Na dodatek skóra może stać się tłustsza i bardziej błyszczeć, co sygnalizuje odwodnienie – w takim przypadku gruczoły łojowe zaczynają produkować więcej sebum, aby nawilżyć cerę, która stała się sucha ze względu na nieszczelny płaszcz hydrolipidowy.
Co może powodować uszkodzenie bariery hydrolipoidowej:
Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry?
Możliwość odbudowy uszkodzonej bariery hydrolipidowej daje wyłącznie systematyczna i kompleksowa pielęgnacja.
Bardzo ważną kwestią są dobrze dobrane kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji. W ich składzie powinny się znaleźć odpowiednie substancje, które nie będą predysponowały do kolejnych uszkodzeń. Stosując odpowiednią pielęgnację można odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową skóry. W okresie regeneracji należy stosować:
1. Łagodne produkty myjące o fizjologicznym pH, które nie powodują uczucia ściągnięcia oraz pieczenia.
Team ASK Beauty rekomenduje:
2. Kosmetyki bogate w substancje naturalnie tworzące barierę hydrolipidową oraz potrafiące wiązać wodę w warstwie rogowej naskórka. Należą do nich: wolne kwasy tłuszczowe, woski, cholesterol i jego estry, ceramidy, NMF (naturalny czynnik nawilżający, w skład którego wchodzą m.in. mocznik, kwas PCA, sole kwasu mlekowego, aminokwasy).
Team ASK Beauty rekomenduje:
3. Wysoką ochronę przeciwsłoneczną np. krem z filtrem SPF 50+.
Team ASK Beauty rekomenduje:
4. Dietę bogatą w niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3-6-9.
Regeneracja skóry jest procesem zachodzącym samoistnie i szacuje się, że trwa około miesiąca. Jednak z wiekiem proces ten wydłuża się, a w przypadku uszkodzeń naskórka i poważnego wysuszenia może się to jeszcze wydłużyć.
Podsumowując bariera hydrolipidowa to bardzo istotny element naszej skóry. Bez jej prawidłowej pielęgnacji nasza skóra nie ma prawa wyglądać dobrze. Często zapominamy o niej skupiając się na tzw. żywych warstwach skóry stymulując je do produkcji kolagenu. Jeśli nie zadbany o skórę również od zewnątrz doprowadzimy również do uszkodzeń w jej głębi. Należy pamiętać, że pierwszy krok w terapiach skórnych powinno stanowić uszczelnienie bariery hydrolipidowej.
Odkryj pełną gamę luksusowych usług pielęgnacyjnych w naszej klinice. Doświadcz profesjonalnej opieki kosmetologów, którzy dbają o Twoje piękno i samopoczucie.
Usługi
Dane kontaktowe
Najpopularniejsze
ZABIEGI